این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه دارای ابزارهایی برای شناسایی مراکز و فروشگاه‌های عرضه پوشاک قاچاق هستیم اظهار کرد: شهریور ماه امسال وزیر صنعت، دستورالعمل گواهی ثبت نمایندگی را ابلاغ کرد که بر اساس این دستورالعمل، هر شخصی بخواهد پوشاک خارجی عرصه کند باید دارای نمایندگی برند خارجی مربوطه باشد و ملزم به ثبت نمایندگی خود است.

دهقانی‌نیا افزود: ضمن اینکه در اسفند سال 95 هم واردات و ثبت سفارش پوشاک، منوط به داشتن نمایندگی شده است و در سال 96 هم بخشنامه صدور گواهی فعالت واردکنندگان پوشاک تهیه و ابلاغ شده و جلسات زیادی برای آموزش اصناف در این ارتباط برگزار شده است؛ بنابراین طی سال‌های گذشته به اندازه کافی در حوزه پیشگیری و آموزش و آگاه‌سازی، اقدام شده و اکنون زمان اتمام حجت نهایی است.

وی اضافه کرد: طی هفته‌های گذشته مدیران مجتمع‌های هدف که حدود 40 مجتمع هستند و پیشتر شناسایی شدند، دعوت و درخواست شد، اطلاعیه طرح برخورد با عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق را سر در مجتمع‌های تجاری خود نصب کنند و به مغازه‌داران، اخطار و اطلاع هم بدهند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزخاطر نشان کرد: امروز دوم دی هم تیم‌های عمل کنند با حضور نمایندگان سازمان حمایت ازحقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اتاق اصناف و پلیس به مجتمع‌های هدف مراجعه و اخطار کتبی نهایی پیش از مقابله را به واحدهای صنفی ابلاغ می‌کنند تا دیگر هیچ بهانه‌ای باقی نماند.

دهقانی نیا بیان کرد: هر چند قبلاً ابلاغ‌ها انجام شده اما برای اینکه آرامش بازار به هم نخورد، هماهنگی‌های لازم را با مدیران مجتمع‌های تجاری هدف انجام دادیم و از هفته آینده با اضافه شدن نمایندگان تعزیرات به تیم‌های عمل کننده، طرح برخورد با عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق آغاز می‌شود. ‌‌

وی با بیان اینکه طبق استعلام انجام شده از اتاق اصناف 50 شرکت با 67 برند فعالیت خود را ثبت کرده‌اند، تصریح کرد: باید فضای عرضه پوشاک قاچاق را به تولید داخل تبدیل کنیم در این صورت اشتغال بیشتر می‌شود. بخش تولید ظرفیت خود را بالا می برد و مشکل اشتغال کشور را حل می‌کند. به ازای هر مغازه عرضه برند خارجی که جمع شود، یک مغازه تولید داخل در کشور باز خواهد شد که به تولید ملی و اشتغال کمک می‌کند.

دهقانی‌نیا با بیان این: برآورد ما از قاچاق در حوزه پوشاک، 2.5 میلیارد دلار است و با برخورد درست با این امر، فشار ارزی در این حوزه برداشته می‌شود. 

منبع: تسنیم