خانه / گردشگری / خانه حیرانی، بام بافت تاریخی یزد

خانه حیرانی، بام بافت تاریخی یزد

از جذاب‌ترین خانه‌های بافت تاریخی یزد، خانه‌ای است موسوم به “خانه حیرانی”، خانه‌ای که قدمتش به دوران قاجار باز می‌گردد و در محله یوزداران یزد واقع شده است. بادگیر واقع در خانه حیرانی به‌عنوان دومین بادگیر بلند دنیا شناخته شده است و از جاذبه‌های این خانه به‌حساب می‌آید.
شهر یزد به‌عنوان اولین شهر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، دارای بناهای تاریخی و خانه‌های قدیمی منحصربه‌فرد بوده و اصالت تاریخی خود را حفظ کرده است. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های بافت تاریخی یزد، زمان حال را به گذشته پیوند می‌دهد و این پیوند تجربه‌ای شیرین و لذت بخش است. همان‌طور که در بافت تاریخی “حسینیه ایران” یا “دارالعباده ” قدم می‌زنید، از کنار خانه‌هایی رد خواهید شد که روح تاریخ در بدنه آن‌ها جا مانده است. خانه‌هایی که بوی کاهگل و خشتشان حال آدم را خوب می‌کند، و اگر به سبزه و آب زلال نیز آراسته باشند دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند، آنچه که می‌ماند سکوت است و صدای موسیقی خیال.

از جذاب‌ترین این خانه‌ها در بافت تاریخی یزد خانه‌ای است موسوم به “خانه حیرانی”، خانه‌ای که قدمتش به دوران قاجار باز می‌گردد و در محله یوزداران یزد واقع شده است. بادگیر واقع در خانه حیرانی به‌عنوان دومین بادگیر بلند دنیا شناخته شده است و از جاذبه‌های این خانه به‌حساب می‌آید. تالار عریضی نیز که در صدر خانه واقع است پنجمین تالار عریض در سطح شهر یزد بوده و محلی برای گذران روزهای گرم تابستان و دیدن آسمان زیبای کویر بوده است. خانه حیرانی بنایی چهارطرفه است که متناسب با فصول مختلف سال طراحی شده و دارای دالان و دربند و هشتی است. دیوارهای خانه از جنس کاهگل بوده و با گچ اندود شده است. حوضی در وسط بنا تعبیه شده است که با باغچه‌های اطرافش خودنمایی را به حد کمال رسانده و به آدمی جانی تازه می‌بخشد.

اتاق‌هایی که اطراف بنا را احاطه کرده، دربردارنده خاطراتی از گذشته است و لحظه‌ای توقف و تامل در کنار آن‌ها زمان را از حرکت بازداشته و روح را به پرواز در می آورد. پشت بام خانه حیرانی نیز از جهت چشم‌انداز بی‌نظیر بافت تاریخی و رویت ستارگان در شب، ازجذابیت‌های فوق‌العاده‌ای برخوردار است و در این راستا پر بیراه نیست که خانه حیرانی را با نام “بام بافت تاریخی یزد” معرفی نماییم. همچنین برگزاری وورکشاپ‌های صنایع دستی و رونمایی از هنر دست هنرمندان ایرانی در خانه حیرانی، گامی مثبت در جهت احیای هنر و فرهنگ دیرینه ایران‌زمین خواهد بود.

خانه حیرانی را با آدرس @heyranihouse در اینستاگرام دنبال کنید.

 

تخفیف مانتو شلوار فرم

درباره ی پانیذ

مطلب پیشنهادی

تفریح در آخر هفته های رمضانی تهران

میزبانی از شما در بیشتر جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های دیدنی و مراکز تفریحی این روزها از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *